Idą do nas z południa? – Trichodes alvearius
Zmiany klimatu i to nadciągające ocieplenie przynoszą nam nie tylko suszę i gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale też kolejne gatunki. Udało nam się odkryć barciela Trichodes alvearius, na Wzgórzach Strupińskich. Obserwacja jest o tyle ciekawa, że większość stwierdzeń z naszego kraju pochodzi z XIX wieku (tyle udało się znaleźć na szybko). Ten chrząszcz był już notowany na Wzgórzach Trzebnickich, ale jego odkrycie w miejscu gdzie mieszkam cieszy szczególnie. Owłosiony i tak pięknie kolorowy. Być może jego populacja przeczekała w kserotermach i teraz, kiedy jest cieplej może się rozwinie. Nie znam jego polskiej nazwy. Dziś tylko pokrywy, dzięki którym udało się go rozpoznać.
Oj, już wiem przecież. I tak wie, że go lubię, chociaż nie zawsze się z nim zgadzam
Lepiej zrobiłby Pan tłumacząc, że mogą być też pożyteczne szkodniki i na czym to polega, ale Pan woli od razu kogoś zakwalifikować do ludzi wyglądających kiepsko. Gratuluję kultury!
nie napisałem, że Pani wygląda kiepsko – napisałem, że człowiek jako gatunek wypada kiepsko, jako wielki szkodnik
Pani Magdo – ja też to odczytałam w sensie człowiek=gatunek. Jako taki. Bardziej szkodzi światu (i sobie)… Proszę nie besztać autora, bo tym razem sobie nie zasłużył
Wyglądam kiepsko, to prawda, ale jak one atakują pszczoły miodne, to nie wiem czy pszczelarze w takim razie będą mieli powody do zadowolenia, że się pojawiły.
każdy kogoś je
Czy to szkodnik pasiek ?
ja jakoś nie dzielę zwierząt na szkodniki, bo człowiek w takim podziale wygląda bardzo kiepsko
O Autorze
Krzysztof Konieczny „iKris”. ur. 1974, przyrodnik, ornitolog. Czasem coś pisze. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, książek. Na co dzień związany z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. więcejPolecane artykuły
Co to za ptak?
Mamy jeszcze kalendarz – może ktoś chętny?
Jaki to ptak?
Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.