Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

25

Luty

2019

0

Remont bocianiego gniazda – podstawa z recyklingu

_Q2A8402

W ostatnich latach meble robione z palet zawojowały świat. Słowo recykling nabrało nowego, meblowego znaczenia.  Czy można z palety zrobić fundamenty domu bocianiego? Po kilku przeróbkach oczywiście tak. Pamiętając, że bocianie gniazdo ma około 1,20 m średnicy, trzeba prostokątną paletę nieco zaokrąglić, dodając wypustki z obydwu stron. Wcześniej należy odwrócić paletę i usunąć środkową deskę i wsporniki. Stworzy nam się coś w rodzaju pojemnika. Wokół całego obwodu montujemy kosz z cienkich gałęzi, który nada nam kształt gniazda. W zależności, czy ma być to górna część platformy na drzewo, słup betonowy, czy dach, przygotowujemy odpowiednie wsparcie do metalowego lub drewnianego stelażu. Dobrej jakości paleta, to bardzo bardzo wytrzymały materiał na taki wiosenny bociani kosz. Po zaimpregnowaniu platformę montujemy w wybranym miejscu pamiętając, że całe wnętrze w środku kosza wypełniamy gałęziami, słomą, darniami, tak by po przylocie bociek myślał, że to zeszłoroczne gniazdo. Dobre wypełnienie zrobi być może wrażenie na samicy i boćki pozostaną u nas w tym i kolejnych sezonach. My stosujemy zasadę, że nową platformę montujemy w miejscu gdzie rok wcześniej para bocianów próbowała, zaczęła budować gniazdo. Pomagamy, aby gniazdo było bezpieczne i dla boćków i dla ludzi.

 

Jest jeszcze mała chwila na remonty gniazd. Jeśli ktoś nie kupił jeszcze całego zestawu, a lubi majsterkować, to jak widać można samemu zbudować platformę chroniąc środowisko. Natomiast metalowe stelaże pod drewniane platformy proponuję kupować u producentów. Oni zadbają, aby ten element był wytrzymały i bezpieczny dla otoczenia.

My, ciągle pracujemy z energetykami z Grupy Energa, którzy uczestniczą w remontach bocianich gniazd i coraz mniej gniazd jest nieprzyjaznych dla bocianów. Współpracujemy też z gminami całej Polski i konsultujemy z nimi remonty gniazd.

Partnerem programu „Bociany.pl” jest Grupa Energa.

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 × = piętnaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.