Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

środa

25

Kwiecień

2018

7

Co z bocianem na podwórku i Dolnym Śląsku?

DSC00003

Czekałem prawie przez cały kwiecień, aby napisać coś o moim podwórkowym bocianie. Moje obawy, co do dolnośląskich bocianów zaczynają niestety nabierać ciemnych barw. Wiele dawnych bocianich gniazd uległo już rozpadowi, wiele platform sterczy pustych. Bocianów w parach jak na lekarstwo i coraz mniej łąk, o pastwiskach nie wspomnę.

Na moje podwórkowe gniazdo bocian przylatuje co kilka dni. Posiedzi, czasem przenocuje. Poprawi gniazdo, przyniesie kilka gałęzi i znów go nie ma. Samotny, bez pary nie przywiązuje się do gniazda. Mam wrażenie, że w wielu miejscach w województwie dolnośląskim mamy do czynienia z wymieraniem populacji tego gatunku. Zmiany w rolnictwie, zanik mozaiki środowisk i zmiany klimatu spychają bociany na północny wschód. Każdego dnia patrzę na gniazdo i zastanawiam się, jaki będzie los bocianów w naszym kraju. Mam wrażenie, że tam gdzie znikają bociany mamy coraz większe uprzemysłowienie rolnictwa, a co za tym idzie nasze jedzenie jest coraz bardziej „syntetyczne”. Rozwiązaniem dla bocianów i ludzi jest zmiana systemu dopłat. Odchodzenie od dopłat przemysłowych – kukurydza, a wspieranie otwartych hodowli krów, owiec i koni. Tu chodzi o jakość życia, a bocian z powodzeniem może być symbolem zmiany Polski zielonej na Polskę zielonkawą. Niby to samo, a jednak różnica spora w odcieniu.

 

Gdy zauważycie problemy z bocianim gniazdem, zagrożenie dla samych boćków dzwońcie pod numer 0801 BOCIAN, postaramy się poradzić i pomóc w wyborze najlepszych działań.

Infolinię prowadzi Fundacja Przyrodnicza “pro Natura” wraz z Grupą Energa.

 

ENERGA Obrazy Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ osiem = 9

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 Comments

  1. Magda
  2. Magda
  3. janek
  4. Dorka

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.