Kwiaty pierwszej pomocy
Tuż nad zmurszałą glebą, w niewielkim łęgu, zaczęły przebijać się ku powierzchni przebiśniegi. Śniegu jak na lekarstwo! Jak wytłumaczyć dzieciom, że przebijają się przez śniegi…? Śnieżyczka przebiśnieg, pełna nazwa jeszcze bardziej wpisuje się w zmiany klimatu, w jakich się dziś znajdujemy. Gdzieś tam nad rowem, jeszcze dwadzieścia parę lat temu rosła jedna kępa tych pięknych i pierwszych kwiatów. Przez kolejne lata nic się nie zmieniało. Jakieś pojedyncze roślinki odbijały to tu, to tam. To, co mnie zaskoczyło w tym sezonie, to regularny łan przebiśniegów rosnących na kilku metrach kwadratowych. Radość wielka, tym bardziej, że w szary dzień poszedłem zobaczyć czy już kwitną. Podczas odwiedzin stanowiska, niebo na zachodzie trochę się przejaśniło i stworzyło solarny anturaż mojej roślince. Poczułem się jak na izbie przyjęć, po podaniu kroplówki. Jakoś tak nagle, dużo wiosny wpadło mi do głowy i napełniło tym ciepłym optymizmem, który każdego roku wygania mnie do lasu i trzyma do następnego sezonu, kiedy to wychodzą przebiśniegi. To były kwiaty pierwszej pomocy, udzielonej przyrodnikowi. Na szczęście już w lutym.
Skoro śnieżyczka przebiśnieg nie przebija się już tak często przez śnieg, to czy macie Państwo pomysł by nazwać ją na nowo? „Bagniczka przebitorf”? Może macie lepsze pomysły? Oczywiście to tylko zabawa, gdyż śnieżyczka przebiśnieg jest ikoną przedwiośnia i nie chciałbym oficjalnie zmieniać jej nazwy i tego wszystkiego, co niesie ona za sobą.
bielunka najśmielsza albo nieśmiałka najbielsza,
białopanna zwiastująca ale bielinka bardziej mi się podoba
To zupełnie jak ja z pomidorami kiedyś. Jest po coś, potrzebna jest nam, jeśli zniknie, my też. Jesteśmy jej częścią.
No właśnie, a nie ze śniegułką. A komar? Po co on w przyrodzie?
Jest pokarmem choćby nietoperzy…
Przyroda nie jest po coś. Przyroda to złożony twór, w którym różne elementy mają różne role. Nie wszystkie role są nam znane. Kiedyś komunistyczny Mao, nakazał wytrucie wróbli… miało być więc ziarna dla ludzi. Wzrosła liczba owadów zjadających pokarm ludzi, wyginęły pszczoły bo zastosowano opryski na owady, a dziś w niektórych rejonach Chin jabłonie zapyla się pędzelkami…
Super. I kojarzy się wtedy ze szkodnikiem bielinkiem, a wygląda przecież jak biała kropelka z szabelką i zwany jest też śniegułką.
W przyrodzie nie ma szkodników. W przyrodzie jest miejsce dla wszystkich. Jeśli jednak zrobimy całe pole czegoś identycznego, to wiadomo, że znajdą się na to amatorzy. Mi się kojarzy z bielinkiem kapustnikiem, z bielinkiem rzepnikiem, Bielinkiem – rezerwatem przyrody.
Bielinka przebijszarość
A myślę, że z tym śniegiem aż tak źle nie będzie. W sobotę moje dzieci miały okazję widzieć śnieżyczkę w resztkach śniegu na Przedgórzu.
No tak na południe od Wrocławia, w pasie pogórza wygląda to inaczej niż na niżu :-). Bielinka mi się podoba
No nareszcie, już się nie mogłam doczekać. Kto by pomyślał, że ten mały ,,nieśmiałek” wywoła uśmiech na twarzy i jeszcze ten dzisiejszy piękny, słoneczny dzień. Do zdjęcia pasuje idealnie wiersz W. Broniewskiego ,,Pierwiosnek” tylko czytając należy zmienić nazwę kwiatka na przebiśnieg.
,,Jeszcze w polu tyle śniegu,
Jeszcze strumyk lodem ścięty,
A pierwiosnek już na brzegu
Wyrósł śliczny, uśmiechnięty:
Witaj, witaj, kwiatku biały,
Główkę jasną zwróć do słonka,
Już bociany przyleciały,
W niebie słychać śpiew skowronka.
Stare wierzby nachyliły
Miękkie bazie ponad kwiatkiem:
Gdzie jest wiosna? Powiedz, miły,
Czyś nie widział jej przypadkiem?
Lecz on, widać, milczeć wolał.
O czym myślał -któż to zgadnie?
Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
Szepnął cicho: -Jak tu ładnie… ”
Śliczny, prawda?
Być może zostaniemy jeszcze zaskoczeni widokiem przebiśniegów rosnących na kilku metrach kwadratowych, zdjęcia tych ,,nieśmiałków” niezmiennie mile widziane. Ach jak cudnie się zrobiło. Nawet mróz nie będzie już taki straszny.
,,Wiosna idzie Panie sierżancie !”-chce się wołać.:-)
O Autorze
Krzysztof Konieczny „iKris”. ur. 1974, przyrodnik, ornitolog. Czasem coś pisze. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, książek. Na co dzień związany z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. więcejPolecane artykuły
Co to za ptak?
Mamy jeszcze kalendarz – może ktoś chętny?
Jaki to ptak?
Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.