Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

piątek

22

Grudzień

2017

0

Świeci Się we Wrocławiu

_95A8451

Jeszcze tylko do biura, do sklepu, trzy godziny w korkach i zabrakło czasu, by być w terenie. Jednak, kiedy przechodziłem przez Ostrów Tumski we Wrocławiu, musiałem się zatrzymać. Cóż, w domu tego nie mam. Tu mam swój las, swoje ciemne niebo, swoje ciemne noce. Nie mam jednak przedświątecznego ruchu wielkiego miasta (za tym nie tęsknię) i kolorów (czasem lubię popatrzeć przez chwilę), których w przyrodzie nie ma. I tak ma być. Przyroda ma być czysta od zanieczyszczeń, a miasto ma cieszyć się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Byłem zdziwiony, jak wiele osób zatrzymuje się na moście, fotografuje scenerię i być może, nie zdaje sobie sprawy, że most wisi nad jedną z bardzo cennych przyrodniczo rzek, jaką jest nasza Odra. Warto pamiętać, że gdy miasto rozświetlają kolorowe światełka, to dolinę rzeki poza miastem rozświetlają teraz nurogęsi, gągoły, bielaczki, mewy, czaple, bieliki, zimorodki. Kiedy już nacieszycie się światłami miast, warto wybrać się na spacer, gdzieś za miasto i zobaczyć jak Odra, Wisła, Warta czy Bug i każda inna rzeka tętni zimowym życiem. Zimą rzeki są oświetlone ptakami i warto dostrzec i to przyrodnicze światło. Na samym oświetlonym moście, już w nocy gawron próbował coś sobie odnaleźć i radośnie fruwał na kolorową ułudą.

A sam Most Tumski został ubrany w serduszka, bo to właśnie tu Wrocławianie i Wrocławianki zawieszają kłódki, które mają pilnować ich związków. Przyglądałem się tym przedmiotom trochę. Niektóre lśnią, niektóre rdzewieją, jeszcze inne zaraz wpadną do Odry. A światełka u progu Katedry p.w. Św. Jana Chrzciciela przypominają o nadchodzących Świętach. Dobrych przygotowań życzę i zwierzaków wokół.

 

Dodam, że trwa właśnie konkurs na najpiękniej udekorowane miasto „Świeć Się z Energą”. Więcej informacji, możliwość głosowania odnajdziecie na stronie http://www.se.pl/swiecsie/ .To doroczny plebiscyt z nagrodami, które trafią do potrzebujących z 16 miast, które otrzymają najwięcej głosów. Bo rzecz to charytatywna. Tradycyjnie też jest konkurs foto z nagrodami, w którym można zgłosić zdjęcia swoich domowych zwierzaków ze świątecznymi akcentami, a w specjalnej kategorii „bożonarodzeniowe szopki” –  można pokazać zwierzęta, szczególnie żywe. Zdjęcia można wrzucać z #SwiecSie i na stronę SwiecSie.pl .

ENERGA Obrazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem − 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.