Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

13

Grudzień

2016

0

Zimujące bociany

Zimujący bocian 16 kk

Poniżej prezentuję nasz list do Was wszystkich w sprawie obserwowanych zimą bocianów. Będziemy wdzięczni za każdą obserwację. Wczoraj w nocy obserwowałem takiego śmiałka mrozoodpornego. Stał na gnieździe, trochę się kręcił przy długim naświetlaniu, ale mróz nie robił na nim wrażenia. Spokojne oszczędzanie energii… A my w ramach wspólnej akcji z Grupą Energa poszukujemy każdego z czerwonym dziobem, który został u nas na zimę. Proszę nas nie informować o przypadkach czerwonych nosów! Tylko czerwone dzioby.

http://www.bociany.pl/akcja-poszukujemy-zimujacych-bocianow

Obserwujmy zimujące bociany

 Od kilku lat nasila się zjawisko pozostawania w naszym kraju bocianów białych na zimę. Nie jest to nic nowego, bo o takich przypadkach i o opiece ludzi nad tymi ptakami wspominał już Jan Długosz. Jednak o ile dawniej, jak się wydaje, były to zdarzenia incydentalne, to obecnie wygląda na to, że staje się to coraz powszechniejsze. Oczywiście spotkania z zimującymi bocianami są wydarzeniami budzącymi zainteresowanie, niekiedy sensację i nie rzadko chęć pomocy tym powszechnie lubianym ptakom. Wiadomości o przypadkach spotkania bocianów w okresie zimowym docierają do naszego portalu i są gromadzone w bazie danych, jednak ich analiza sprawia sporo kłopotów i chcąc jakoś ten materiał uporządkować zwracamy się do p.t. obserwatorów z niniejszym listem.  Trzeba podkreślić, że pojedyncze obserwacje nie wiele mówią o całym zjawisku, jednak zebrane i opracowane pozwolą na pokazanie tego, co się aktualnie z bocianami dzieje i ewentualnie wypracować dobre metody postępowania.  I tak warto wiedzieć, że:

  1. Każda informacja o zimującym bocianie jest wartościowa i należy ją przekazać do bazy danych. Trzeba też podać datę i miejsce oraz nazwisko i adres obserwatora, bo chcemy zachować wszystkich, którzy przyczynili się do zebrania danych.
  2. Szczególnie ważne są obserwacje dotyczące dłuższego okresu pobytu, zwłaszcza miejsce wielokrotnego nocowania (tu cenne są daty, nawet przybliżone np. początek listopada, czy połowa grudnia itp.). Pozwoli to w niektórych przypadkach na powiązaniu pojedynczych obserwacji z tym samym ptakiem, ponieważ ptaki penetrują znaczny obszar, ale często nocują w tym samym miejscu.
  3. Intrygującym zagadnieniem jest ustalenie miejsce żerowania zimujących ptaków. Póki nie ma pokrywy śnieżnej i mrozu, dostępność pokarmu jest zapewniona, ale w przypadku ostrej zimy pojawiają się problemy. Bociany mogą przetrwać nawet długie okresy mrozów, jeżeli tylko w ciągu dnia zgromadzą odpowiednią ilość pokarmu, czyli energii koniecznej do wydatkowania w czasie długich zimowych nocy.  Jako potencjalne żerowiska można wymienić: brzegi wód, pola uprawne – w tym składowane na polach bele zrolowanej słomy, wysypiska śmieci itp. Ważne są ewentualne przypadki dokarmiania przez ludzi. W tym razie warto opisać zachowanie ptaków.
  4. Ciekawi nas także, czy zimujące bociany przebywają w pobliżu wysypisk śmieci i czy tam żerują. Latem takie przypadki są coraz częstsze. Zastanawiamy się czy oddziaływanie śmietnisk istnieje również zimą.

Zwracając się z tym apelem mamy nadzieję, że wspólnie uda się zebrać informacje o zimujących bocianach w Polsce i przedstawić wszystkim zainteresowanym to nowe zjawisko.     

Zbigniew Jakubiec, Magdalena Berezowska-Niedźwiedź, Krzysztof Konieczny

http://www.bociany.pl/akcja-poszukujemy-zimujacych-bocianow

 

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.